Loading...

Stiilselt kuusevaba aasta lõppu!

Mareliis Raid Mareliis Raid 08/12/2017

On üldteada, et õhk võib kiskuda kuumaks, kui saabuv aastalõpp toob taas kokku ateistid ja usklikud, traditsioonide kummardajad ja keskkonnaaktivistid, tarbijad ja säästjad, pühapäevafilosoofidest rääkimata. Kas nüüd just moevool, pigem viitab ajale maailmas – märgatavalt on tõusnud teadlikkus ja tugev soov oma seisukohta ka tegudega väljendada, kui küsimus kerkib kuuse kasutamise kohta jõuluaegse ruumi kaunistusena.

Kiusatus loodushoiu põhimõttele turuks jääda ja asendada päriskuusk kuuske imiteerivate esemete ja disainidega võib tihti mõtlematult kujuneda nii-öelda ühe käega andmiseks, teise käega võtmiseks, kui pisut analüüsida, kuidas tekivad plastikust „kuused” ja mis need tegelikult on. Nagu mitmed teised jõuludeks toodetud dekoratsiooniesemed, mis on ka väga tihti valmistatud mingites tundmatu keskkonnakäsitlusega tööstustes ja propageerivad ostuvõimalust pigem heitlike trendide järgi.

Osates valida vähe, aga õigeid skandinaaviapäraseid ilu- või tarbeteoseid, stiilselt väljapeetud kohalikke disainistaare, võib olla kindel, et ruum on stiilne ka jõuluvabadel aegadel. Kaalutud valik võiks langeda järjepidevust ja kvaliteeti silmas pidades, et ilusat eset saaks kasutada uues kompositsioonis korduvalt, olles kasvõi pärandatav. Et see oleks väärtuslik juba iseenesest hea maitsetunnetusega valmistatuna ja soovist püsida läbi aegade ja trendide, valmistatuna suure hoole ja armastusega.

Jõuluootus PULO kodustuudios. Foto: PULO disain
Kodumaine, soe ja lahe! Foto: PULO disain

Miks mitte välja hõigata oma seisukoht taaskasutuse lõputute võimalustega mängides. Siingi on võimalik teha väga kõnekaid loosungeid päriskuusele liiga tegemata ja saada pühaderuum ühtlasi kaunistatud. Teema paneb kindlasti peod rõõmsalt sügelema isetegijail, seal jätkub mängumaad nii moodsasse kui ka traditsioonilisse koju. Mõjuv, pidulik ja eriline jääb tulemus, kui lahendus kaunistab just konkreetse stiiliga ruumi nii, et see poleks lihtsalt üks kord aastas kapist välja võetud asjadega koormatud ruum. Jah, maalähedasse kodusse sobibki tihti just kraavipervel suvaliselt kükitav kuuseke. Ka siis, kui selle oksad või okkadki pole just kõige tihedamad. Pigem ongi see ilus just nii. Suureks tegijaks hoolimata oma väiksusest sellel maastikul on ikka olnud käbi ja/või lihtsalt seadesse kohendatud kuivanud sammalgi ja muu looduses vedelev kraam.

Ruumi kaunistamiseks piisab ka kena võrega oksakesele riputatud heegeldistest, olgu need siis pitsilised inglid või lumehelbed, mis peegeldavad endas pühademeeleolu, helget aega ja nii sisemise kui ka välise valguse igatsust.

Traditsioonide puudutus ei jäta sugugi külmaks ka kaasaegset ruumi, uut hingamist on saanud disainerite abiga erinevad puidust tarbeesemed ja need on õiges ehtes väga paslikud ka aastalõpumeeleolu tekitama.

Tarvitseb ühele või teisele looduslikule esemele lisada sädelust või lausa värvida peegelja läikega spreiga, ja ongi vähese liigutusega lisatud moekam ja pidulik välimus. Valge on alati sobivalt jõululik, aga eriti trendikad on praegu kõik läikivad ja sätendavad metallid.

Pane oksad ja käbid sädeleva spreivärviga särama! Foto: Shutterstock
Heegeldised on au sees. Foto: www.woodstorming.com

Omamata üldsegi globaalsemat ökoloogilist seisukohta, kahtlevad kuuse kasutamises üsna tõenäoliselt ka need, kes juhtumisi on pühadeks kaunistamas moodsat ja minimalistlikku, materjalide ja lahendustega peenemalt komplekteeritud ruume. Kehastab ju kuusk pigem ajaloolis-traditsioonilist jõulukaunistust. Kui siiski kuusest loobuda ei suuda, saab kuuseks laduda ka moodsamaid materjale.

Lõpuks ometi ja täiesti teenitult võib märgata tähelepanu orbiiti tõusmas vanaeestlastelt tuttavat näärikrooni, soomlaste himmeli’t, leedukate puziris’t jne – tegelikult põhjamaalasi üldse traditsiooniliselt ühendav päikest sümboliseeriv aastalõpu meeleolu loov ruumiehe. See originaalne, kuid samal ajal väga trendikas võrelise iseloomuga vidin väärib imetlust väiksemaski suuruses, kuid kindlasti paneb ahhetama sootuks suure installatsiooni või kompositsioonina. Kaunistus sobib eriti hästi ruumi, mis jätab õhku valgust ja avarust, olles lausa kuninglikuks ehteks ka kõige hillitsevamas interjööris. Jõulukrooni saab väga hästi ka ise teha.

Et aasta lõpp on kokkuvõtete tegemise, hingetõmbe ja rahu aeg, ei maksa ennast dilemmadest pingesse lasta – ilu oli, on ja jääb endiselt vaataja silmadesse. Seega muretuim ja lihtsaim viis on veeta see askeetlikul moel, nautides pidu meis eneses, ehteks hea süda, sõbralik naeratus ja säravad silmad ning jäädes sealjuures igas mõttes kuusevabaks.

Lihtne ja elegantne! Foto: Shutterstock
Pärnus Karusselli Puhveti taaskasutuskuusk poolikutest tooniku pudelitest. Alumisest poolest said küünlaalused. Foto: Tiina Annamaa

Vaata lihtsaid ideid — kodu kontorisse või kontor koju

Mareliis Raid Mareliis Raid 08/12/2017

Uued vabadust, loovust ja innovaatilisust nõudvad tuuled on agaralt ümberkorraldusi tegemas nii igapäevases töökorralduses kui ka koduses elus. Kosmilise kiirusega muutuv ajamõõde, efektiivsus ja paindlikkus, tervislikkus vaimses ja füüsilises võtmes. Need on märksõnad, milleni jõudmine viskab väga täpselt sihitud kinda samaaegselt mõlemale argipäevalise objekti klassikalisele mõistele. Kontor, olgu see siis kodus või büroos, peegeldab praeguse ajastu elustiili ja ellusuhtumist sama silmatorkaval moel nagu rõivamood või toitumisviis.

Lihtsusest rohkemat polegi vaja! Hübsch, www.srossel.ee

Elades praeguses põnevas ja muutusterohkes ajas, pole ilmselt kellelegi märkamatuks jäänud, kuidas oluline osa elutarkustest, millega me üles kasvasime, on osutunud kasututeks dogmadeks ja tegelikkuses saab palju paremini hakkama lausa vastupidi. Kes kannatab, see kaua elab; tee tööd, siis tuleb ka armastus; tee tööd töö ajal, aja juttu jutu ajal jne.

HouseDoctori väikekontoris on kõik käeulatuses. www.designstudio.ee

Oleks kahepalgeline väita meil kellelgi, et pole tööajal eraeluliste asjadega tegelenud ja vastupidi. On selge, et ajad nõuavad erilist distsipliini kõigilt ning samas loomingulisus nõuab õhku ja vabadust. Igaüks meist on eriline ja omamoodi indiviid, kelle nn täisjõunupp asub üsna erinevas kohas või ajas. Oskus toimetada oma igapäevase leiva küsimusi tõhusaimal ja terveimal võimalikul moel on väga kõrges hinnas ja sellega võiks tegeleda rõõmupakkuva tõsidusega kõikidel mõeldavatel tasanditel. Nii on muutunud kõige rangema töödistsipliiniga tööruumid väga koduseks, nüüd juba püsivalt tõusva trendina lausa looduskeskkonna sarnaseks.

Disainer Endri Hoxha One-High on tegus näide paberivabadusest töölaual.

Iga päevaga saab aina selgemaks, kus asub tõelise elujõu allikas. Kodukontor ei ole praktilisust ja kõrget tööjõudlust pereõnnega samaväärseks hindava spetsialisti jaoks ammu enam midagi uut. Disainijumal on leidnud kuldse kesktee ranguse ja pehmuse, töö- ja puhkeaja vahel, luues hulga toredaid kontorite korralduseks mõeldud esemeid, milleta praegu ei kujuta Pinteresti pilditahvlit isegi ette.

HouseDoctori looming. Väikekontori organiseerimine on nagu personaalse matkanoa leiutamine – kõik olgu vajalik ja napp. www.designstudio.ee

Paberivabadusest tekkinud ruumiülejääk jätab avaruse uutele mõtetele, värsketele ideedele. Arvutiühendus ja traadita internet aitavad vormistada ettekandeid ja esitada tööülesandeid ilma suuremat keskkonnakahju tegemata. On pigem tekkinud vajadus memode eksponeerimiseks ja tähelepanu koondavate praktiliste esemete järele.

Mobles114 Tria seeria riiulid kodukontorisse sulavad sundimatult koduse mööbliga ühte. www.studioliving.ee. Foto: Jara Varela

Ka lihtsate toredate esemete nägemisest saab tõhusat tööjõudu, mis ei lase kaotada fookust oma elu eesmärgilt. Vormide puhtus ja materjalide loomulikkus, lõõgastav vabadus mõõtmatutest kultuurikihtidest annab värskust ja lisab tööjõudu. Disain on endiselt kerge ja võimaldab ümbermängimist vastavalt mis iganes uuele tekkinud olukorrale. Kontsentreeritus, paindlikkus ning keha- ja vaimusõbralikkus on asendamatud terminid.

Mobles114 Pey seeria kodukontori lauad jälgivad kerget ja õhulist disainijoont, moodulid pakuvad lõputuid võimalusi, et komplekteerida sobivaim lahendus. www.studioliving.ee Foto: Jara Varela

Põhirõhk töökohtade sisustamisel, kus iganes need ka ei asu, on jäädavalt keskkonnal, loodussäästlikkusel, ergonoomikal, kvaliteedil, kergusel ja paindlikkusel. Aina enam on vaja saavutada ühel ja samal ajahetkel, tegemata liiga endale või ümbritsevale. Suurim saavutus ja nauding on teha oma tööd või täita oma eesmärki nappide kulutuste ning vahenditega. Või kui juba pisut kulutada, siis olgu oma tööaja eest saadu vähemalt silmale, meelele ja vaimule rõõmu ning rahuldust pakkuv.

Kuidas luua õueruumist tubane ja hubane paik

Mareliis Raid Mareliis Raid 08/12/2017

Niipea kui päike lubab inimesel püsida soojas ka väljaspool toaruumi, kisub põhjamaalase hing õue. Nina vastu klaasi on ta oodanud seda hetke, mil saab kolida oma tubaste toimetustega loodusesse ega lahku sealt enne, kui millalgi hilissuvel või lausa sügise hakul plätude vastu vahetatud viltidesse peidetud sokidki enam jaheduse vastu ei aita. Siin- või sealpool aknaklaasi, suvi tuleb tuppa lasta ja tuba tuleb õue lubada.

AK47 Ercole 06 lõkkealus aias. www.ulalelu.ee

Nii nagu on avanenud rõdu- ja terrassiomanike meel ja silmad, laienenud fantaasia, kõrgenenud nõudmised, on kadumas ka piir kättesaadava ning kättesaamatu vahel. Kaupleja on agaram ja ostja targem, ka isetegemise rõõmust osatakse aina enam lugu pidada. Nii mõnigi valgekrae on vahele jäänud sae, pintsli ja betoonitünniga, saavutuseks iseehitatud õueköök ja oma kätega valmistatud tervislikud grillroad. Nähtus on hingekosutavalt sagenev. Aeg on andmas iseloomu: vaimu, hinge ja iseloomu tahetakse tajuda igal sammul. Nurgakeselt õuel oodatakse meditatiivset kosutust, funktsionaalsust, ülalpidamis- ja hoolduslihtsust, tegemata järeleandmisi visuaalses pildis, soovides maksimaalset terviklikkust, tervislikkust, tasakaalu ja kvaliteeti.

Vice versa tubasele furnituurile annab rannamööbli ja taimestikuga ka linnasüdames rõdule-terrassile luua mõnusa mereäärse meeleolu ja sedasi suve endale lähemale tuua. SKARGAARDENi lamamistool H55. www.ulaelu.ee

Mööbel, mis on disainitud aeda ja terrassile, erineb aina enam tubasest ainult ilmastikukindluse, aga ka hoolduslihtsuse poolest. Sama hästi võib terrassimööbli hooajaväliselt tuppa kolida ja pilt on endiselt õdus ja loomulik. Terrassid erinevad aina vähem tubadest, on kaminaid ja valgusteid, mis sulatavad-ühendavad osavalt piiratud ning piiramatuid eluruume.

Väljapanek Giardina 2017 aiandusmessilt Zürichis. Foto Jean-Luc Grossmann

On tähelepandav, et toaruumi trendid peavad õuega agaralt sammu ja täheldub mitmeid kattuvaid võtteid. Innovatiivne naturaalsus materjalides ja vormides. Looduslikud materjalid minimalistlikus vormis kõrvuti inimloomeliste materjalidega. Näiteks betoon — materjalina tuttav ja tohutult võimalusi pakkuv — mööblis, tööpindadena, vaaside ja pottidena, minimalistlikust rustikaalseni, kombineerituna looduskivi, terase ja plekiga. Mood pakub rustikaalset minimalismi, naturaalsetel materjalidel on siin kohustuslik roll täita.

Marset Santorini valgustid Segev Kitchen Gardenis

Kui looduse looming tundub liiga askeetlik, suunavad trendid viida kunstile ja disainile. Miks mitte kujundada oma rõdu, toetudes ekstravagantsele kastekannule või sõnajalapotile, mis ka ilma taimeta on vaatamisväärsus iseenesest. Kunstkäsitöö on kõrges hinnas ja sellest on kõrgelt lugu peetud, niivõrdki, et kui tegemist on oma käte tehtud tööga, võib ainult selle liitsõna tagumist poolt ülima uhkusega kasutada.

GARDENGLORY kastekann ONYX, aiapott LION, kühvel ONYX, www.ulaelu.ee

Et mitte kõik ei suuda nautida poolepäevaseid muruniitmisretki ja mõnigi pistaks sõrme mulda kummikuid jalga panemata, on tähelepanu suurimas keskmes terrassiaiad ja rõdud. Lausa nii, et kui süveneda aiandusteemalistesse trendidesse, on esikohal ja enim kajastamist saav teema potiaiandus. Võluvalt saab oma tuba õuega ühendada kasvõi aknalaua kaudu ja abiga. Puidust kastidel, riiulitel, põnevatel esemetel, okstelgi on endiselt ja jätkuvalt jõud tõmmata kõik ümbritsev loodusega tasakaalu. Liiatigi on raske leida midagi, mida praegu juba potis või konteineris kasvatada ei õnnestuks. Mõnusaks rõduks piisab, kui ilmestada mõnda funktsionaalset eset tabava kobara pottidega või mõne erilise betoonist taimelavaga. Rääkimata köögist. See ootab meid õue ammu enne, kui päike kõrgelt käib. Viimane on köitev ja suur ka eraldi teemana.

Betoonkonteineritest taimealused Gray to Green, disainer Caroline Brahme töö Greenworksile. Foto: Caroline Brahme

Püüdmata kedagi kurvastada, aga rõõmustades alati positiivse vaatenurga üle, näikse ka jõulud olevat juba temperatuurilt õue lubavad. Nii või naa — hinnakem hetke, kui see on käes. See tähendab praegust.

Marmor — võluv ja tüüne kuulsus Itaaliast põhjamaises interjööris

Mareliis Raid Mareliis Raid 08/12/2017

Kui mõnikümmend aastat tagasi kangastus sõnaga marmor pigem ülepaisutatud luksus, kättesaamatus, slaavipärane stiilikäsitlus, kohati isegi maitselagedus, siis praeguseks on tänu avatud piiridele, disainerite katsetustele ja leidlikkusele see legend lõplikult kummutatud. Aina kindlama veendumusega valitakse interjööre kaunistama looduse maalikunsti üht lummavamat loomingut — marmorit. Üks neist — kõige klassikalisem ja levinum, mida kaevandatakse väga kindlas juba etruskidest alates tuntud piirkonnas Itaalias Massa-Carrara provintsis Toscanas — on Carrara marmor.

Marmorit selekteeritakse ja kategoriseeritakse selle klassikaliste visuaalsete tunnuste põhjal. Kõige hinnatum Carrara marmor on maksimaalselt ühtlase tooniga valkjas, vaid õrnalt hajusa halliuduse mustriga, soonte ehk veenidega, nagu asjatundjad marmori voolutekstuuri kutsuvad. Siiski näivad kõige võluvamad pinnad praegu olevat just suuremustrilised, kirevama ja tugeva dekoratiivse karakteriga, kus heledama halli kõrvale on ürgsed kivimimassid surunud tumedamad võralised kihid kuni mustani välja. Siinkohal tahaks tähelepanu juhtida, et pilt aetakse tihti segamini Carrara marmori oluliselt dramaatilisema välimusega kallima vennaga Caldia marmoriga või ka Calacatta marmoriga. Carrara marmorigi väärtus on ajas tõusev, sest tema varud vähenevad väga kiiresti ja eriti kvaliteetseid tahvleid tasapindade tootmiseks peab tänapäeval pikalt otsima. Nendes toonides marmor on üsna lihtsasti peaaegu kõikide materjalidega sobiv, samas väga pilkupüüdev, efektne ja ainulaadne. Siiski, marmori valimine ruumi tahab kindlasti küllaltki põhjalikku süvenemist, läbimõtlemist ja projekti ettevalmistamist. Liiast pole isegi toormaterjali konkreetne väljavalimine, et mitte jätta tulemust juhuse hooleks. Kindlasti tuleks müüja juures tõsisemalt uurida põhjuseid hinnaerinevustes, küsida näha suuremaid pindasid ja mitte langetada otsust 10×10 cm näidistükikese varal.

Sisearhitektid Kylie Dorotic, Alicia McKimm „Hampton Penthouse“. Foto: Brooke Holm
Creanno kivipartner Eestis on Edelstein OÜ Foto: Rene Granstrom
Marmor (päritolu kreekakeelsest sõnast marmaros ehk särav või sätendav kivi) on erinevalt üldlevinud kõhklustele küllaltki hästikasutatav mitmesugustel pindadel, nagu selle hindki on väga varieeruv kvaliteedi ja tooni järgi ning pole sugugi kättesaamatu materjal nii-öelda keskmise ja kõrgema hinnaklassi eelistajale. Tööpindu töödeldakse tänapäeval juba ka nanotehnoloogia abil. Hoolimata materjali poorsusest saavutatakse mustust, rasva ja vett hülgav tööpind. Näiteks Rootsi puhul võib vankumatult kinnitada, et tegemist on absoluutselt klassikalise viimistlusmaterjaliga — ca 80% köökides valmistatakse vähemalt tööpinnad praeguseni ja aina kindlamini Carrara marmorist. Nii ka üleüldiselt Skandinaavia interjöörides. Seda juba sellise iseenesestmõistetavusega, et hoolimata selle võluva kivimi päritolumaa geograafilisest kaugusest on see saanud skandinaaviapärase napi ja funkstionaalse disaini oluliseks tunnusjooneks. Kahtlemata näib marmori põnev graafika eriti efektne välja just minimalistlikus sirgjoonelises disainis — üks rõhutab ja toetab teist. Pinnatöötluse puhul vajab toonitamist, et kindlasti on domineeriv matt pind, mitte poleeritud. See töötlus on lausa vältimatugi, kui mõelda, et marmor on siiski pehmepoolne kivim ja poleeritud pinnad on varmad kuluma. Matina ei paista aga pinna kulumine kuidagi silma. Seetõttu peetakse ka tumedat marmorit pigem ülikliku luksusliku otseseks sünonüümiks.
Sisearhitektid Kylie Dorotic, Alicia McKimm „Hampton Penthouse“. Foto: Brooke Holm
Vannituba Art Deco meeleoludes kujundatud Antverpeni korteris. Sisearhitekt Dieter Vander Velpen.

Kujundusvalikut tehes ja sellesse põnevasse kivimisse armudes võib tekkida kihk kasutada marmorit hästi palju ja kõikidel pindadel. Võib tekkida tunne, et see eriliselt kuninglik materjal ei taha enda kõrvale võistlejat. Siiski, ehkki ka suure koguse valitud marmori kasutamine võib ruumis jääda väga efektne, võiks absoluutse südamerahuga kaaluda kombineerimist lihtsamate ja käepärasemate materjalidega. See aitab ära hoida marmoriga kaasa tulevat pisut kalki või külmavõitu tulemust. Seda väga sõbralikes helevalgetes-hallikates toonides kivimit on lust kombineerida näiteks betooni, corian’i, mitmetes naturaalsetes toonides kunstkivimitega, erinevate puitudega jm. Carrara marmor on täiuslik ja eriti trendikas kaaslane. Taust võib olla mitmetest toonidest metallidega — hõbedastest kuldseteni, süsimustana –, mati või läikivana, minimalistliku vormiga ja pinnaviimistluse poolest kaasaegsest rustikaalseni.

Foto: GREANNO.
Marmorist köögilaud ja aksessuaarid disainer Terje Talpsepa kodus.
See võluv ja tüüne itaallane ei ole kindlasti mitte ajutine trend, tulles ja minnes, pigem on jäädavalt vajutamas oma õrnamustrilist jälge pea igasugusesse interjööri, stiilivõtmesse ning aega. Kui mitte valitud jäädavalt kaunistama väärikaid seinu ja suuremaid pindu, siis vähemalt sümboolsena ja lippu kõrgel hoides mõõdukalt minimalistlikus disainiesemes.
Disainer Monica Graffeo „Rexa Design Studio“. Tumedaid marmoreid peetakse pigem ülikliku luksusliku otseseks sünonüümiks. Tume marmor koostöös kunstkiviga.

Kui sulle meeldib kirju — too mustrid ja värvid julgesti tuppa!

Mareliis Raid Mareliis Raid 07/12/2017

Vaevalt jõudsime harjuda interjöörides laiutava heledusega ja omaks võtta lõõgastava monokroomsuse, kui mässumeelsemate ja uuendusi nuruvate trendigurmaanide järjekindlal survel on pead tõstmas värvilisemad toonid, julgemad, isegi kõikehõlmavalt jõulised, ruumimustrid. Kirevuse kummardajate võidurõõmuks tähendab asjatundlik värvikasutus ja motiivitunnetus interjööris sajaprotsendilist trendide tuules püsimist.

Rõhuasetus sõnal asjatundlik on siinkohal vankumatu ja üsnagi saatuslikuks osutuv.

Jah, ilmselt on heledates loodustoonides, valgete ja hallide erinevates nüanssides rahustav, lausa muinasjutuline, uni nii meeldivalt magus, et sellest ärkamiseks vajati tõeliselt kuraasikat lähenemist, mis samas ei ehmataks liialt oma järskusega ja tunduks samuti loomulik, värske ja võluv. Kahtlemata on ruumidesse ilmunud tõeliselt suured ja jõulised mustrid loodusest (eriti rohelisest). Muuseas, põnev kokkulangevus, et inimsilm on võimeline eristama maksimaalselt erinevaid tonaalsusi just nimelt roheliste värvide hulgast. Suurelehelised džunglitaimed, mõõdukale luksusele ja optimistlikkusele kutsuvate vääriskivide toonid, kirevad linnud, eluliselt ehtsad hiigelõied, meri, pilved ja õhk — see kõik kannab ruumi rohkust, sügavust ja lopsakust nõnda palju, et vaid vaatepildistki võib tunda värske õie aroomi või meretuule meelipaitavat puhangut.

Sari Ardmore Savuti – julgus toonides ei tähenda hulljulgust nende kasutamises – hoolimata näilisest kaosest on tegu äärmise läbimõeldusega. Eestis müügil sisustussalongis „Põrrand&Zein“

Trend ei lase kuidagi unustada kõrgeimaid väärtusi, ressursside tekkimise printsiipe, hoiab kindlalt kurssi maavaradel ja kogu looduse ilul, milleta inimese elu oleks mõeldamatu.

Et moodne lopsakus pääseks väärikalt mõjule, on vaja hoolikalt jälgida ruumi proportsioone ning loomulikku ja lisatavat tehisvalgust. Liiga väikesel seinal ei pääse ülemõõduliste motiivide ja tugevate ega sügavate värvitoonide mõte esile, pigem kustutab väikese ruumi sootuks. Ruumis asuvate esemete ja lisandite toon peaks kindlasti arvestama juba seintel kasutatud toone, luues terviku ja toetades võimsat tausta lihtsa neutraalse geomeetrilise vormiga, toon-tooniga või harmoneeruvate toonidega. Kui ruumil on piisavalt mahtu, võib katta harjumuspärasest erinevalt kõik seinad võimsa tooni või mustriga. Ehk isegi pigem kõik. Ongi just julgelt trendikas lahendada ruumi seinad ja mööbel peaaegu üleni võimsas domineerivas toonis, varjukarva matil põrandapinnal, tasakaalustuseks täpike sooja metalli ja/või klaasi.

Sari Ardmore, mida luues on koostööd tehtud Ardmore Ceramic Art keraamikutega ja inspiratsiooni on ammutatud Aafrika loodusest. Cole&Son

Moodsate seinakatete ja seinatoonide foonil näeb endiselt ajahambast pisut puretud väärikaid, ajas end ausalt teeninud, mööblitükke. Uuskasutus on jäädavalt trend ja kui väljendada isegi häälekamalt — väärtus püsib naturaalsetest materjalidest mööbliesemetel, mis muutuvate moodide taustal ennast püsiva vormi ja sisulise kvaliteediga maksimaalselt kaua õigustavad. Nii ongi juba pisut kulunud mööbliesemete kõrval suurele kirevusmaaniale heaks kompanjoniks minimalistliku ja endiselt skandinaaviapärase disainiga mööbel ja valgustid, rõhk naturaalsusel, kvaliteedil ja läbimõeldusel, lihtsusel. Et mis juba kord on loodud, püsiks võimalikult kaua ja suudaks vananeda väärikalt.

Olukord kutsub taktitundele, teadlikkusele, tüünusele ja tasakaalukusele — maitsekuse piirid lähevad sealt, kus on taipamine, mis on ruumi fooniks ja mis täpselt toetab targalt julget tausta, mitte ei võistle sellega. Selline lausa sügavamat mediteerimist ja ka otsustusjulgust nõudev analüüs aitab ära hoida visuaalses mõttes lärmaka ruumi tekkimist, kus enam mõtetele, inspiratsioonile ja õhule ruumi ei jää. Kusjuuures nende üsna söakate ja gigantsete motiivide, toonide kasutamisel on isegi pisut üllatav, kuivõrd mõnusat ja lõõgastavat ruumi on võimalik luua.

Still Life With Shadows Blue. Ellie Cashman Design, elliecashman.com. Foto: Hans Blomquist

Et just kõige meeldivamad, võimsamad, maitsekamad ja lemmikumad variandid on aina kindlamini ka kõige hinnalisemad, tasub aegsasti rahapõrtsast kosutada. Kindlasti vähemalt tapeetide, aga ka juba mööbli osas pole olemas väga palju soodsaid võimalusi. Kui just pole materiaalseid vahendeid, tuleb lihvida oskusi ja pintsel või höövel haarata ning olla samuti südikalt moekas. Lahmivaid ja peaaegu hullumeelseid tooni- ja mustrivõtteid, ka odavaid „peaaegu” variante, seevastu ruum ei andesta ega trenditeadlikkus aktsepteeri üldse. Ehk et kui juba hankida, siis midagi kvaliteetset; kui juba näha see värvimise ja uuendamise vaev, siis läbimõeldult, asjatundlikult ja taktitundeliselt. Neile, kel julgust napib või kellel elu tugevate toonidetagi värvirikas: hallid toonid on trendina oma õitsengu tipul ja ei näita kaugeltki hääbumist. Kõige tähtsam on endiselt oma otsused ja valikud väärikalt välja kanda.

Sügavsinine toon Rootsi värvitootja Alcro värvipaletist – siidjas ja julge.

Märka puidu sõnumit

Mareliis Raid Mareliis Raid 07/12/2017

Puit on võlumaterjal, mis suudab luua tasakaalu, pehmendada tühja ruumi ja külmasid materjale, tuues isegi imeväikeses koguses esindatuna kohale tuttava, peaaaegu alati ka meeldivalt nostalgilise, samas moodsa elemendi. Puit kehastab endas ühte kõige elusamat materjali viimistlusmaterjalide hulgas – sisenedes ruumi, kus pole puitu, tajume kohe, et see on elutu. Me peame puitu väga igapäevaseks, iseenesestmõistetavaks ja lihtsaks elemendiks ümbritsevas keskkonnas. Süvenedes on tegemist siiski keerulise, tujuka, üsna kalli ja aina hinnalisema materjaliga, mis armastab head ja valitud seltskonda. Puit on olnud alati trendikas.

Kui meie isade aegadel sai puitu pidada võrdlemisi kättesaadavaks, näitavad eriti viimaste aastate trendidki kõnekalt, et puidust on saamas pigem luksusmaterjal. Isegi niivõrd, et mõned aastad tagasi turule ilmunud puitu imiteerivad keraamilised plaadid saavutasid ülimalt suure populaarsuse, asendades disainerite ja tootjate soovitusel puidu tunnet ruumis. Jah, kui ettekäändeks on saada puiduselt muljelt maksimaalne vastupidavus ka kõrge koormusega või eritingimusi nõudvates ruumides, on otsus kaaluda väga häid imitatsioone ülimalt õigustatud. Kui need täidavad täiuslikult nii vastupidavuse kui ka illusiooni eesmärgi.
Populaarne „puit” keraamilise plaadina. Equipe Ceramicas Hexawood, Balti Plaadikaubandus OÜ
Tendents on siiski kiirel käigul suundumas 100-protsendilisele ehtsusele. Tänapäevases interjööris ei torma asjatundjad soovitama katta puitu värviliste peitside ja lakkidega, et üritada odavamast, lihtsamast puidust vaaderdamise või muude trikkidega kallima mulje tekitada. Ausse on tõusnud harjatud pinnad ja oma juhusliku oksalisusega naturaalsed puittooted, rääkimata sügava kummarduse ära teeninud taaskasutuspuidust, mis on lausa omaette teema. Pigem eelistataksegi juba puidu enda toone ja struktuuri ning tihti jäetakse alles puidu loomulik toon ja algupärane kuju. Et selle eesmärgi täitmine on üsna töömahukas ning erilist pühendumist ja teadmisi nõudev, on ka toode üldjuhul pigem kõrgemas hinnaklassis.
Puidu enda toon ja struktuur on kordumatud ja tihti jäetakse alles nii toon kui ka algupärane kuju. Bolefloor.com Foto: Terje Talpsepp
Puidu naturaalsusega oskamatu liialdamine kaasab endas kindla ohu allutada kõik vormid, materjalid ja struktuurid ning veab ruumi stiili kaalukalt kanajalgadel nõiamaja suunas. Kui see on taotlus, on kõik hästi. Jättes aga puidu naturaalsele vormile ruumi ja vabadust, esilepääsemiseks taustaks siledamaid ja kahvatumaid pindu, õhku ja avarust, kujuneb puidusesse ostu tehtud investeeringust ajatu meistriteos, mille väärtust ei suuda kõigutada ükski järjekordne trend.
Väga moekaks ja populaarseks on osutunud ka naturaalse servaga plankudest valmitatud diivani- ja söögilauad jms mööblitükid. Suar Design
See ei tähenda aga sugugi, et rohke puidu kasutamine kohe halba maitset tähendaks. Küsimus on vormide, materjalide, toonide mõnusas sünergias ja isegi mitte alati just väga tasakaalus. Puidule tuleb leida sobiv tüüne kaaslane, mis ei ürita seda mitte mingil moel matkida, vaid asetab oma tooni, vormijoone või rangusega puidu omaduste kaalukausile väärika tasakaalustava raskuse. Või siis toetab puitu selle ausas rollis, andes mingi lisaväärtuse.
Vineer oma kaunil moel. www.vineerimaailm.ee Foto: Martin Hallik
Ka ei tahaks unustada mainimast vineeri, mis samuti on väga aus puit, ehkki sisaldab endas pisut ka inseneri tööd. Vineeri võidukäik ehitusmaterjalide laost interjööri on näidanud, et puidu sooja paitust jätkub ka minimalistlikuma disainisuuna pooldajatele. Vineeri kasutuses on suurepäraseid näiteid, kui seda paigutatakse ruumi sama vähe nagu tavalist puitu, aga ka selliseid, kus vineer katab peaaegu kogu interjööri. Jälle on küsimus liialdusteta toimiva vahekorra tabamises.
Puit mõnusalt minimalistlikul moel. Foto: Shutterstock
Nii nagu usaldame kõige kallima vara ainult parimatesse kätesse, tuleks ka puidu valimisel interjööri lubada seda käsitlema vaid parimaid asjatundjaid ja spetsialiste. Tulemus tänab meid nii veel väga pikki aastaid ja mitmeid põlvkondi. Räägitagu siis taastatud põrandatest, mida mööda on käinud meie esivanemad, mööblitükkidest, mida nad ise on valmistanud või kaasajal toodetud puitmaterjalidest, mille puhul maksimaalne pühendumine kvaliteedile, jätkusuutlikkusele ja keskkonnasäästlikkusele paneb lugupidavalt kummardama ka kõige kangema seljaga puuhaldjad.

Idüll kapteni villas

Mareliis Raid Mareliis Raid 08/08/2014

Vaiksel rannalähedasel Pärnu tänaval laiendati kunagisele kaptenile kuulunud villat. Majutus- ja toitlustusasutusena kuulsust kogunud, lisati majutusruume, laiendati kohvikut ja õueala. Skandinaaviapärane sisekujundus sosistab oma külalistele vaikses mere- ja puudekohina keeles kosutavalt mahedast puhkusest sõltumata hooajast.

Umbes rohkem, kui sajand tagasi Kapten Mihkel Kurgo poolt rajatud, president Pätsilegi puhkuseaegset peatuspaika pakkunud villa, sai kaasajastatud ja laiendatud ruumid just sekund enne suvehooaja algust. Arhitekt Margit Kõrtsi juhtnööridel lisati miljööga sobiv korrus ridaelamutele ning laiendati kohvikut talveaia abil. Vana villa ruumidesse leitu kohti veel mitmele lisanumbrile. Kujunduses prooviti arvestada provintsile omase hõnguga, asukate eelistusi, päritolu ja perekonna mahukust. Identiteedis prooviti hoida kunagisele omanikule südamelähedast merendusteemat ja praegusele omanikule armast hobi- jahindust. Lihtsa ja õdusa skandinaaviapärase lähenemisviisiga küllastatud interjöörid pakuvad rahulikku ja mõnusat puhkust ka kõige nõudlikumale maitsele.

Kamin kaasas kandmiseks

Mareliis Raid Mareliis Raid 18/07/2013

Itaalia kaminatootja Dim' Ora proovib oma toodetega pakkuda tulevalgust ka seal, kus see tundub esialgu võimatu. The Buzz, justnagu väike lõke rannal, on määratud pakkuma kaminarõõmu nö. liikuval moel.

Itaalia kaminatootja Dim’ Ora proovib oma toodetega pakkuda tulevalgust ka seal, kus see tundub esialgu võimatu. The Buzz, justnagu väike lõke rannal, on määratud pakkuma kaminarõõmu nö. liikuval moel. Olles loodud spetsiaalselt aedadesse ja terrassidele, ei vaja ta gaasikamina suitsulööri ning on seetõttu lihtne paigutada kuhu iganes väliruumi. Kamin on lihtne käsitleda ja esindab peaaegu ideaalset võimalust muutmaks õdusamaks ja soojemaks õhtut, mis iganes aastaajal, mis iganes ilmaga, avalikemates või privaatsemates aedades, terrassidel, rõdudel, aedadel, kasvõi rannas.Midagi palju rohkem silma ja meelt rõõmustavat, kui istuda hiigelsuure soojendava seene all.

Kaminat pakutakse nii metaangaasil, kui ka LPG versioonina. Lisavarustuse hulka kuulub tuhatoos, transporditav ja liigutatav kaminal olevate rataste abiga. Tellida saab sobivaid värvitoone ja logoprinti.

www.dim-ora.it

Helbepallike talveruumi

Mareliis Raid Mareliis Raid 30/11/2012

Helbelise iseloomuga enda loodud lambikuppel toob ruumi hooajalist romantikat. Pitsilisi pallikesi võib koondada gruppi erinevate suurustega või sama suuri ridamisi- sõltuvalt ruumi olemusest. Kindlasti ei maksa unustada proportsiooni- suurem ehk liigsuur pallike väikeses ruumis ei häiri niivõrd silma, kui väike pallike väga avaras ruumis. Pildil oleva lambikupli diameeter on ca 45 cm ja seda saab soovija hankida meie kaudu.

Tee kahele rohelises ruumis

Mareliis Raid Mareliis Raid 30/11/2012

Kohtinguagentuur "Tea For Two" leidis endale asukohaks väikesed armsad ruumid hoones, mis on tallinnlastele tuntud Ajakirjandusmaja nime all. Koostöös tegusa ja piirideta fantaasiat lubava agentuuri asutajannaga, sai viimaseid taaskastutusturu lahkeid laineid mööda purjetades lihtsaid materjale kasutades kujundatud rõõmsalt samblaroheline hubane keskkond.

Kunagine “Standardi” masstoodang on ruumis koha leidnud kohati uue retrohõngulise kanga- ja lakikattega, tükiti aga ka täiesti taastamata kujul. Mis siin salata, pildis domineerib taaskord sisekujundaja südamesopi lemmiknurgakeses oma mugava koha leidnud eelmise põlvkonna ruumidekoratiivne siluett.

Sisekujundaja tagasi tööl

Mareliis Raid Mareliis Raid 01/09/2012

Sisekujundaja Mareliis Raid naases lapsehoolduspuhkuselt ja teostab stardihoo saamiseks väikesemamahulisi töid.

Suuremad tööd tehakse samuti ära kaasates hea töökogemusega abivalmis kolleege.

Elu pärast lahtikorkimist

Mareliis Raid Mareliis Raid 05/01/2011

Phase Designi omanik ja disainer Reza Feiz on omalt poolt taaskasutuskategooria toodete hulka lisanud lõbusa tumba- Life After Corkage (tõlk. elu pärast lahtikorkimist) Ottoman.

Istmeks on saanud sedapuhku vinüülkattega polüestervõrk täidetuna kasutatud veini- ja shampanjapudelikorkidest. Huvipakkuv on, et iraanlane Reza Feiz on endine näitleja ja disaini alal sootuks iseõppija. Sellegi poolest on ta mitmeid auhindu võitnud ja kõrge tunnustuse pälvinud selliste nõudlike klientide poolt nagu näiteks Tom Ford ning naha- ja juuksehooldustoodete tootja Kiehl’s since 1851. Reza peab vajalikuks luua vähemalt üks disain nädalas.

Reaktsiooniline seinakate

Mareliis Raid Mareliis Raid 27/12/2010

Samal ajal, kui etnošiki võidukas kulgemine ideest tooteni, tennistest tapeetideni on Eestis oma kõrgeimad lained juba kaldasse löönud, on disainer Christian Benini loonud firmale Wall&Deco samast ooperist aga üllatavalt reaktiivsevalt mõjuva seinakatte disaini “Balalaika”.

http://www.wallanddeco.com

Alkeemiline installatsioon

Mareliis Raid Mareliis Raid 28/04/2010

Paul Villinski on kergetiivaliselt lennukate ideedega taaskasutuskunstnik, kes on loonud sarja "Linnud ja liblikad"...

maasvedelevatest õllepurkidest.

See loominguline sari uudistab ümberkujundamise ja taaskasutuse teemasid läbi New Yorgi tänavatel vedelenud õllepurkide metamorfoosi peene käsitööna valminud liblikaparvedeks. Tõeline kaasaegne alkeemia.

Liblikatest ja lagede seinainstallatsioonid võiksid olla ainulaadseks ja hõrguks asenduseks tapeedile.

www.paulvillinski.com

Kadriorus avati Gustav Ernesaksa maja

Mareliis Raid Mareliis Raid 18/04/2010

Kadriorgu, Oru tänavale Gustav Ernesaksa maja avamisele kogunesid täna Laulutaadi õpilased, koorijuhid, hulgaliselt muusikategelasi ning maja taastamisega seotud organisatsioonide esindajaid.

Maja avades rõhutas kultuuriminister Laine Jänes, et nii nagu on olemas Tartu vaim, on täiesti olemas ka Ernesaksa vaim – tema õpilastes ja õpilaste õpilastes ning selle tunde tekitamisele aitab kindlasti kaasa tema kodumaja avamine. “Ernesaksa eluajal oli tema kodu avatud kultuuritegelastele ja usun, et nüüdsest hakkab see maja hingama jälle selles vaimus, mis oleks ka Laulutaadile meeltmööda”, sõnas Jänes.

Eesti Kontserdi juht Marko Lõhmus tõdes, et kuigi muusikasündmustest tulvil Ernesaksa juubeliaasta lõppes juba kümne kuu eest, võime me juubeliüritused lõppenuks lugeda alles nüüd. “Täna jõudsime Ernesaksa koju, mis on kaunim kui ei kunagi varem. Ernesaksa juubel on läbi, aga tema aeg kestab”, ütles Lõhmus.
Aastaid tühjalt seisnud maja omandas Eesti Kultuurkapital Ernesaksa pärijatelt 1997. aastal. Möödunud aastal alanud renoveerimistöödega jõuti Eesti Kontserdi eestvõttel lõpusirgele täna.

Kultuurkapitali ja Eesti Kontserdi vahel sõlmitud lepingu kohaselt kannab maja eest hoolt Eesti Kontsert, ning Ernesaksa maja hakkab edasipidi olema Eesti külastavate välisinterpreetide majutuskohaks. Kõik numbritoad kannavad läbi aegade Eesti Rahvusmeeskoori dirigentidena tegutsenud väljapaistvate Eesti koorijuhtide nimesid.

Ernesaksa kabinetist esimesel korrusel on koostöös Teatri- ja Muusikamuuseumiga saanud mälestustuba, mille eksponaatidest peaks olema tunda Eesti Laulutaadi kohalolekut.

Eesti Kontsert

Oluline sisustusdetail külalise peos

Mareliis Raid Mareliis Raid 28/11/2009

Ajastuhõnguline detail- 50-60-ndate stiili ja võimalusi silmas pidav. Võtmehoidjad jäävad pihku maja külalistele pisikeste i-täppidena aegade mängu ilu pakkuvas Ernesaksa Majas.

Kadriorus avatakse Gustav Ernesaksa maja

Mareliis Raid Mareliis Raid 12/10/2009

Teisipäeval avatakse Kadriorus Gustav Ernesaksa maja, mis oli laulutaadi koduks aastatel 1953-1993. 1997. aastal omandas Eesti Kultuurkapital maja Ernesaksa pärijatelt ning Eesti Kontserdi eestvõttel alustati hoone renoveerimisega 2008. aastal.

Kogu majas on püütud säilitada endisele omanikule ja ajastule omast hubast ning algupärast kujundusjoont. Sisekujunduses on palju ajastule iseloomulikke lahendusi miksituna rahvuslike interjöörielementidega. Rekonstrueerimisprojekt on koostatud arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal OÜ poolt, hoone sisekujunduse autor on Mareliis Raid.

Maja eest kannab hoolt Eesti Kontsert ning see hakkab edasipidi olema Eesti külastavate välisinterpreetide majutuskohaks. Kõik numbritoad kannavad läbi aegade Eesti Rahvusmeeskoori dirigentidena tegutsenud väljapaistvate Eesti koorijuhtide Jüri Variste, Artur Vahteri, Harald Uibo, Uno Järvela, Kuno Arengu, Ants Üleoja ja Ants Sootsi nimesid.

Esimesel korrusel asuvast Ernesaksa kabinetist on koostöös teatri- ja muusikamuuseumiga saanud mälestustuba, mille eksponaatidest peaks olema tunda Eesti laulutaadi kohalolekut.

Sven Randlaid
err

Ajalooline ja romantiline, kuid tänapäevane

Mareliis Raid Mareliis Raid 04/08/2008

Egle Pihlak ja Arvo Eller sisustasid vana maja pieteeditundega ja stiilipuhtalt - seda tunnustas ka Kauni Kodu konkursi žürii.

Kadriorus, Koidula tänava kaunilt restaureeritud maja number 2 seinatahvlil on kirjas Lydia Koidula nimi ja eluaastad. Mõni võiks arvata, et meie luuletaja on siin elanud.

Egle Pihlak on romantik: “Ilus oleks ju mõelda küll, et Lydia Koidula võis viibida meie Kadrioru majas.” Ent maja ehitati alles 1879, mil Emajõe Ööbik veetis oma viimaseid pisarateküllaseid aastaid juba Kroonlinnas. Kas ta nooruseski Kadrioru kanti sattus? On ta näiteks sõjaväearstist abikaasaga lossipargis jalutanud – kes sedagi teab…

Arvole meeldivat vahel siiski naljatada, et ehk on Koidula vaim mälestustahvliga majas maganud: „Ehk isegi samas kohas, kus praegu seisab meie voodi?” “Mina pole selle jutu peale Lydia Koidulat isegi unes näinud,” ütleb Egle.

Seinatahvleid kinnitasid sovetiajal nimeliste tänavate suvalistele majadele täitevkomiteed, et linnarahva silmaringi laiendada.

Paar romantikuid

Küll aga tunneb perenaine aukartust majaelanike ees, kes siin kunagi tõepoolest elanud, aga nüüdseks juba teise ilma elupaikadesse kolinud. “Sisetunne ütleb, et saame oma majavaimudega hästi läbi. Meie tubades on hea aura, õdus tunne, mida isegi võhivõõrad on tajunud. Me põletame mehega küünlaid nii pimedal kui valgel ajal – nagu kaks romantikut, kes ehitanud koduse pelgupaiga maailma kurjuse eest.”

Kodulembene mees on sisustanud endale siia kodukontori, seega möödub nii töö- kui ka vaba aeg rahulikus miljöös. Arvo Eller on juhtinud siinse maja restaureerimise projekti ja möödunud aastal pälvis tulemus linnavalitsuse aukirja.

Vanas majas on püütud säilitada kõikvõimalikke ajaloolisi detaile. Uusi aknaid ja tahveluksi tellides olid eeskujuks endisaegsed. Oma korteri uutele akendele panid nad vanadelt akendelt mahakruvitud kremoonid. Põrandaid ei olnud võimalik ennistada ja nii hankisid nad uued 20 cm laiused põrandalauad, mille pragude ja täkete teket – nende endi elu jälgi – Egle meeleldi vaatleb.

Tubade tapeedid ja köögimööbli oli neile juba varem valinud Pärnu sisearhitekt Mare Liis Raid. Tema soovitusel tehti magamistuppa ka tahvelustega seinakapp.

4a47d3609a56953

Vaatega vannituba

Kodu räägib paljugi elanikest, peegeldab nende iseloomu ja kalduvusi.

Kujutlege veidi eenduvat, kahe suure aknaga teise korruse tuba. Selles on vann, küünlarividega riiulid, valamu ja tualetipott nagu ikka lihtsas kaasaegses vannitoas – ent milline võrratu väljavaade! Vannis lebades näeb lummavalt valgustatud Metodisti kiriku torni. Või  unustad end vaatama sadamas randuvaid ja väljuvaid valgeid laevu.

“Tänav on valgustatud, vannitoas me tuld põlema ei pane ega tõmba ka ribakardinaid ette. Süütame vaid küünlad. Külalised küll natuke pelgavad katmata akent, ent samas ahhetavad ja kadestavad seda võluva aknavaate pärast. Ja tahavad seda veel ja veel näha,” tunnistab Egle, kes tänavuse augustikuu seisuga on nautinud taolist idülli juba aasta ja kümme kuud.

Saali mõõtu eluruum

Nõukaaeg räsis ka selle maja interjööri tundmatuseni – kõik oli täis ühisköökidega toauberikke. Nüüd, restaureerimise käigus, valmis kuus üsna ühesuguse plaaniga kaasaegset ajaloohõngulist korterit. Egle ja Arvo oma hõlmab 80 m². Enamikus neist korteritest ei ole eraldi esikut, maja trepikoda ja vestibüül on piisavalt avarad.

Keerad korteriukse lukust lahti ja avaneb romantiline vaatepilt saali mõõtu eluruumi, kus paremat kätt paikneb kapirivi – hakatuseks garderoob, mis läheb sujuvalt edasi köögimööbliks. Köögi vastu jääva elutoa tsoonis on tunda salongilikku hõngu. Siin on vastakuti kaks heledat nahkdiivanit, lisaks suur tugitool. Diivaniotstel näeb aluseid kohvitasside hoidmiseks, samas ka kahekorruselist ümarat plastist diivanilauda.

Laes ripub lühter – perenaise suur rõõm, mis tema sõnul harmoneerub tapeedimustri stiliseeritud helesiniste õite ja vasekarva väätidega. Valgusti kiitis peremees heaks alles pärast ülesriputamist – varem ta isegi ei mõelnud sellele, et mingite lühtritega lagesid ehtida. See oli ka nende kodukujunduse-loo ainus lahkheli.

Eluruumis on toataimed kaunites keraamilistes pottides ning kohtab veel küllaga muud keraamikat – Kadri Kaerma loomingut. Egle töötas kaheksa aastat personali- ja kvaliteedijuhina Tallinna Keraamikatehases ja sealt need iluasjad koju tulid. Nüüd juhib ta väikest transpordikontorit.

elutuba

Hommikupäikesega magamistuba

Meie magamistoa akna all kasvavad vanad vahtrad. Põhjapoolsesse tuppa paistab hommikupäike ja nii oleme ärkvel ja heas tujus juba enne äratuskella,” valgustab naine.

Pimedavõitu elamisse sobivad heledad toonid. Magamistoa tapeet on  siiski kakaokarva, hõbeväätidega, aga hommikuti panevad päikesekiired sealgi seinad sillerdama. Ajaloolist hõngu lisab hiigelmõõtu ja rohkete tahvelustega valgeks värvitud kapp, mille kokkupanekuks kulus poolteist päeva.

Mehele hakkas meeldima ühe hotellitoa mõnus voodi. Ta uuris selle konstruktsiooni ja madratseid ning tellis koju samasuguse. Egle vanaema pani imeks: “Nii lai voodi! Seal võib ju teineteise öösel pimedas ära kaotada?”

72b050248eb25be

Salaunistus Eesti teises otsas

Pärast ümberehitust on nüüd mitme väikese toa asemel ruumikas kabinet ja vannituba. Kõige ajaloolisema tunnetusega on sisustatud mehe kodune kabinet – just tänu Wermo mööblile, ajastutruudele sinakashallidele raskest kangast kardinatele ning klassikalist triipu tapeedile.

Enne pildistamist oli perenaisel voli mehe kabinetti koristada ja ta peitis silma alt ära kaustavirnad – tavaliselt keegi teine peale mehe enda kirjutuslauda kraamida ei tohi. Pärast meie külaskäiku olla peremees kergendatult ohanud: “Lõpuks ometi saab harjunud rütmis tööd jätkata.”  Rahulik on siin tõepoolest – nagu naabruses paiknevas Anton Hansen Tammsaare töökabinetis.

Kui oma pesa punutud, täitis mees veel ühe naise ammuse ilusa unistuse – remontis põhjalikult ära tema lapsepõlvekodu Valgas. Tegi vanaema vanast majast nukumaja, kus nüüd neil endilgi tore külas käia.

Ka Koidula tänava majas on juba alustatud uut projekti – katusealuse väljaehitamist. Sinna tulevad väikesed noortepärased stuudiokorterid.

 

Ene Vool
“Kodukiri”

 

arvo ja egle

Kommenteerib Riia Oja, konkursi Kaunis Kodu 2007 žürii esinaine:

Korteri arhitektuurne kontekst ning proportsioonid on ilusad ja loovad niivõrd tugeva atmosfääri, et sisustus jääb pigem toetavaks miljööloojaks. Valitud koloriit ning siseviimistlusmaterjalid lasevad mõjule pääseda ajaloolisel kontekstil, säilinud ajaloolised detailid on restaureeritud või asendatud sarnastega. Sisustus on maitsekas ning valdavalt eritellimusena just selle korteri jaoks loodud, üleminekud vanalt uuele on rahulikud ning vaoshoitud. Samas ka eritellimusmööbli puhul ei ole hoitud kindlat joont, vaid eklektilised tahveluksed vahelduvad täiesti modernsete siledate pindadega.
Mina ise oleksin ehk eeldanud vana ja uue sümbioosist ehk rohkem julgust ning vastandumist, kuid siin ilmselt on pehme ning tasakaalustatud ruumimõju olnud taotluslik.

Taimejalad

Mareliis Raid Mareliis Raid 28/06/2008

Saka SPA juurdeehitusel ruumirohelist kõrgemale toetada soovides valmisid eritellimusel puidust postamendid. Traditsioonilist ideed ja sõnajalgu kannavad seal nüüd minimalistlikud- romantilised taimepostamendid. Materjal- treitud liimpuitmänd, valge värv.

Elu Tuba

Mareliis Raid Mareliis Raid 27/04/2008

Messi Pärnu Kodu ja Aed toimunud sisekujundusvõistluse raames lavastatud elutuba pakkus silmarõõmu omanäolise ja säästva sisekujunduslahenduse kategoorias- kujundajate sõnum oli: "Kodu on tema elanike nägu ja tegu!"

Nii nagu kodugi ei ole majatäis poest valitud mööblit ja muid uusi asju, nii ei ole seda meie meelest ka elutuba. Lähenesime ka seekordsele teemale elulisemaid olukordi silmas pidades, proovides kujundada otseses mõttes „Elu Tuba“.

Alati ei asu ruum kaasaegses karpmajas ja elanik ei astu majja ainult kaks kätt taskus. Ikka on olemas midagi, millest ei tihka loobuda- mõni lihtsalt armas või lausa sentimentaalne peretraditsioone järgiv ese, leidub tujusid, lemmikuid, hobisid ja unistusi, mis ei tarvitse sobida uut mööblit reklaamiva disainiajakirja lakoonilisse, steriilsesse pilti. Oleme kindlad, et midagi moodsat või lihtsalt põneva disainiga kaasaegset saab väga mõnusalt sobitada olemasolevate, oma ajalooga asjadega. Nagu võistluselgi, nii püüame rõhutada oma igapäevatööski, et mööblieseme elu ei lõpe sellega, et tema moesolemise kõrgaeg on läbi- seetöttu teistest võistlustöödest erinevalt eklektiliselt mõjudes valisime tuppa päris palju taaskasutatud, uuele elule putitatud mööblit ja uue otstarbe leidnud esemeid. Ülejäänud kujunduselemendid ning mööbel on toodetud Eestis naturaalsetest, inimesesõbralikult mõjuvatest materjalidest valdavalt käsitööna, et mitte öelda kunstkäsitööna.

Hoides ruumi enda piirid, toonid ja materjalid lakoonilised ning mahedad, mahub sellesse palju lahedat elulist vaatemängu- elu ennast. Meie töö filosoofia kokkuvõtlikult on, et eestlase elutuba võiks eristuda näiteks itaallase elutoast, sest iga inimene ja rahvas on eriline, et isetegemise ja „ise“ olemise rõõm, on üks hingetäitvamaid ja suuremaid rõõme elus üldse ning mis põhiline- oleks tore, kui maailma jääks jätkuvalt mahtuma kõikide Uute Asjade kõrvale ka võimalikult palju toredaid ja fantaasiarikkaid loodust säästvalt mõtlevaid hea südamega inimesi.

Ruum valmis koostöös Kati Vaasiga OÜ Vaas&Vaas

Trendijuttu stiilinäidetega Pärnu kodumessilt

Mareliis Raid Mareliis Raid 01/04/2006

Kevadel valdab meid kodukaunistamise tuhin ja huviorbiiti tõusevad sisekujunduse trendid. Et Pärnus oli nädal tagasi kodumess, kasutasime seal võimalust sisustuse moesuundadega tutvuda.

Messil sisekujundajate võistlusel ülesastunud suurte kogemustega sisustusarhitekti Katrin Kase väitel teevad juba mõnda aega mööbli- ja tekstiilikunstis ilma 1960-70ndate interpretatsioonid.

Modernism – sisekujunduse refrään

Mööbel on enamasti kandiline ja lakooniline. Igava mulje vältimiseks tuleb leida “uba”, milleks võib olla skulptuurselt mõjuv modernne mööbliese või särtsakas tekstiil. Seekordset väljapanekut ilmestasid autori disainitud Chaise Longue tool, türkiissinine põrandavaip ning tekstiilikunstnik Ülle Raadiku punasetäpiline trükikangas.

Katrin Kasele on alati olnud südamelähedane modernism ja eriti selle skandinaavialik suund, mis eestlase hingelaadiga hästi sobib. Sestap eksponeeris sisustusarhitekt enda disainitud ja Taani funktsionaalse mööbli kooslust.

Samal põhimõttel on loodud meie oma koduse Akko Woodi ECO-sari, mis lahtiseletatult kätkeb nii ökoloogilisust kui ökonoomsust. Akko Wood plaanib lähitulevikus oma toodangu stiili muuta talupojamööblist modernse ja lakoonilise suunas, jäädes truuks täispuidule.

Eklektika ja isikupärased “kiiksud”

Salongi Kuldne Muna disainer Mareliis Raid tuli võistlusele eelkõige siirast mängulustist. Seekord olid mängu peategelased Juuli ja Maali, tänapäeva ettevõtlikud naised, kes endale stiilse õmblustoa sisustanud. Raidi kinnitusel on just eklektika moodsuse võti ja ruumile saab elu sisse puhuda “kiiksudega”.

Mäng riski piiril loob omapärase ruumi. Seetõttu armastab ta kujundusse kaasata kummalisi asju, vahvaid vidinaid, sobitada vanu armsaid esemeid uue disainmööbliga. Nii täiendasid Juuli ja Maali õmblustoas sõbralikult üksteist moodsad kohvertugitoolid, pildiraamid ning puudekorv, auväärses eas põrandavaip ning kuuri alt päästetud vineerkast, mis sai eluõiguse lillepoti ümbrisena.

Ajaloolise olekuga kamin on perenaise andmeil nüüdisaegne koopia. Peale Singeri masina väljendas õmblustoa vaimu sirm, mis taas on väga populaarne. Terviklikku lavastust toetas sügavates kuldpruunides toonides ajastutruu värvinägemus.

Glamuur – rahva lemmik

Palazzo boksi trendikates kakao-, kohvi- ja šokolaaditoonides magamistuba mõjus soliidselt ja rahulikult. Pisut sädelust oli kangastes, peale selle uhkelt läiklev nikeldatud küünlajalg ja käsitööna valminud kalasoomustest valgusti. Märksõnadeks teostuse kvaliteet ja mugavus.

Eks igaühes meist ole pisut luksusejanu ja seda rahuldada püüdes on sisustuskunst läbi aegade laveerinud kahe pooluse vahel: kas pidada luksuseks värsket less is more disaini ideed või art-deco’le omast jõukuse eksponeerimist eksklusiivsete materjalide ja peene teostuse kaudu, jäädes ammu tuntud maitse piiridesse?

Kõrgtehnoloogia kolib kööki

Köögikujunduse võtmesõnad on funktsionaalsus ja mugavus. Elame ajastul, mil kosmosetehnoloogiad jõuavad koju, sest algul tööstusele loodud uudsed vastupidavad materjalid õigustavad end koduköögiski.

Palazzo kujundaja Airita Aim kiitis komposiitmaterjali, mida saab painutada soovitud vormi, kujundades valamu ühes tükis tööpinnaga. Liitekohtade puudumine hõlbustab puhastamist, pealegi on Kerrock-kivi isepoleeruv. Funktsionaalsus tingib kujunduse lihtsuse: valitsevad ruudumotiiv ja minimalism, kapiuksed on käepidemeteta ning avanevad puudutades. Jätkuvalt pakutakse triibulisi pindu ja kõrgläiget.

Karmeni mööblistuudio boks nägi välja kui hiirepoja unenägu. Seinad inspireeritud nostalgilistest puna-valgetäpilistest kuivainepurkidest, aktsendiks erkkollased juustutükid.

Kujundaja Tea Kononov soovis vaatajat pisut raputada ja olla trendiväline. Sisekujunduse tõsist teemat võib vahelduseks vaadata läbi huumoriprisma.

Moes on olla sina ise – loominguline, uudne ja ainulaadne. Näiliselt polegi kodukujunduses reegleid. Kõike võib teha, kui teha seda hästi.

Loominguline vabadus seab vastutusegi, mida vähesed kanda võtavad ja veel vähesemad kanda suudavad.

 

Kadri Rebane, tekstiilikunstnik

“Pärnu Postimees”

 

Ruum valmis koostöös Kati Vaasiga OÜ Vaas&Vaas